• A to ciekawe:

    środa, 14 listopada 2018

    Jak napisać list motywacyjny w 5 krokach? – poradnik i darmowy przykład



    Sztuka pisania listów zwana epistolografią to współcześnie umiejętność praktycznie zapomniana. W dobie Internetu, e-maili sms-ów i komunikatorów niewielu jest ludzi, którzy mają czas i ochotę na pisanie listów.

    Także w procesie rekrutacyjnym wysyłanie listów motywacyjnych staje się coraz rzadsze. Zdarzają się jednak rekruterzy, którzy oprócz standardowego CV proszą kandydatów o przesłanie także listu motywacyjnego, który pozwoli się wyróżnisz i uzupełnić informacje zawarte w Curriculum Vitae.

    Jak wówczas dobrze wypełnić zadanie i stworzyć ciekawy list motywacyjny? Spróbujmy zrobić to w pięciu prostych krokach:

    Krok pierwszy - przestań myśleć szablonowo

    Większość kandydatów przygotowujących dokumenty aplikacyjne sięga do Internetu i powiela gotowe szablony CV i Listu motywacyjnego. Jeśli postąpisz podobnie zapewne okaże się, że Twój list motywacyjny jest skonstruowany dokładnie w ten sam sposób, jak listy Twoich konkurentów. Wystarczy jednak odrobina osobistego zaangażowania w tworzeniu tego dokumentu, by pozytywnie zaskoczyć i zainteresować rekrutera.

    Krok drugi – spersonalizuj swój list motywacyjny

    W ferworze poszukiwań pracy zdarza nam się nader często wysyłać dokumenty rekrutacyjne do wielu potencjalnych pracodawców i do dużej ilości firm. Warto jednak poświęcić nieco czasu na zorientowanie się, kto będzie bezpośrednim odbiorcą naszej wiadomości i zamiast używać formy bezosobowej zwrócić się bezpośrednio do adresata. Ten prosty zabieg udowodni, że jesteś zorientowany w firmowej hierarchii i autentycznie zainteresowany pracą w firmie.

    Krok trzeci - zaskocz pozytywnie

    „Nigdy nie ma drugiej szansy, by zrobić dobre pierwsze wrażenie” – to powiedzenie wydaje się niezmiernie aktualne także jeśli chodzi o list motywacyjny. Aby zostać pozytywnie odebrany przez osobę przeglądającą dokumenty rekrutacyjne rozpocznij w nietypowy sposób. Zamiast powtarzanego po stokroć „ w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie…” przedstaw się w kilku słowach i daj się poznać, jako osoba profesjonalna i podchodząca odpowiedzialnie do swojej pracy.

    Krok czwarty - daj pracodawcy powód by być na tak

    Spróbuj zastanowić się nad umiejętnościami, które predestynują Cię do pracy na stanowisku, na które się ubiegasz, a następnie przedstaw kilka z nich w stworzonym przez siebie liście motywacyjnym. Jeśli uda Ci się przekonać potencjalnego pracodawcę, że posiadasz umiejętności potrzebne na danym stanowisku istnieje duża szansa, że  zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

    Krok piąty – koniec wieńczy dzieło

    Poprawne zakończenie listu motywacyjnego jest niemal tak ważne, jak jego rozpoczęcie. Pamiętaj zatem, by dołączyć zdaniem o chęci bezpośredniego spotkania i udzielenia odpowiedzi na dodatkowe pytania związane z procesem rekrutacyjnym. Dołącz wyrazy szacunku i podpis.                
                                                                                                                                                                             
    Jeśli nadal masz wątpliwości jak powinien wyglądać Twój list motywacyjny możesz zainspirować się tym przykładowym listem stworzonym dla kandydata na stanowisko kierowca – dostawca:



    Jan Kowalski
    Kierowca – dostawca
    Tel 777-777-777
    e-mail: jankowalski@mail.com                                                       Katowice, 18.12.2018


    Szanowny Panie…[ imię i nazwisko]

    Około trzydziestu uśmiechów dziennie, dwa razy tyle uściśniętych dłoni, kilkaset pokonanych stopni, setki przejechanych kilometrów i kilkadziesiąt dostaw, w ten sposób wygląda mój dzień pracy. Od trzech lat pracuje, jako kierowca – dostawca w sieci supermarketów Konik Polny, dostarczając klientom zakupy.

    Zadowoleni odbiorcy zakupów wielokrotnie podkreślali, że cenią sobie moją punktualność oraz życzliwość i kulturę osobistą, a bezpośredni przełożony doceniał  dbałość o powierzony pojazd. Ważnym dla mnie czynnikiem jest także bezpieczeństwo na drodze – w ostatnim roku nie otrzymałem żadnego mandatu, ani punktów karnych.

    Jestem przekonany, że te cechy i umiejętności predestynują mnie do pracy na stanowisku kierowcy – dostawcy w Państwa firmie.

    W razie zainteresowania moją kandydaturą chętnie odpowiem na dodatkowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

    Z poważaniem,
    Jan Kowalski

    Foto: Unsplash.com

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Praca marzeń

    Poradniki

    Ciekawostki