• A to ciekawe:

    środa, 24 października 2018

    Jak napisać CV funkcjonalne?


    Poszukiwanie nowej, interesującej, pełnej możliwości i satysfakcjonującej pracy jest zawsze absorbującym zadaniem i może stanowić    spore wyzwanie. 


    Zwykle wszystko zaczyna się od stworzenia ciekawego graficznie, przejrzystego i poprawnego Curriculum Vitae, zwanego potocznie „cefałką” które w przypadku spełnienia kilku podstawowych warunków może stać się przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. 

    W zależności od stanowiska, na które aplikujemy, branży, rodzaju wykonywanej pracy, a przede wszystkim doświadczenia, należy zastanowić się, jaki rodzaj CV najszybciej przyciągnie wzrok rekrutera zwiększy nasze szanse na zatrudnienia. 

    Większość pracowników działu HR zgodnie przyznaje, że najczęstszym rodzajem CV trafiającym na ich skrzynki mailowe jest to zwane chronologicznym. Takie CV sprawdzi się doskonale w przypadku, gdy kandydat ma przejrzystą ścieżkę kariery, właściwie bez luk i przerw, a obejmowane przez niego stanowiska pracy związane są właściwie z jedną branżą.

    Jeśli jednak kandydat do pracy jest osobą, która często zmieniała pracodawcę, a firmy, w których pracował reprezentowały różne branże, jeżeli osoba taka jest typem „skoczka”, mogącego pochwalić się niezbyt bogatym doświadczeniem zdobytym na wielu polach, bardziej odpowiednie może okazać się tzw. CV funkcjonalne.



    Przykładowe umiejętności i kompetencje, które mogą znaleźć się w CV funkcjonalnym osoby aplikującej na stanowisko sekretarki/asystentki:

    - umiejętność obsługi urządzeń biurowych
    - dobra znajomość pakietu MS Office
    - przejawianie inicjatywy
    - umiejętność opanowania emocji w trudnych sytuacjach
    - znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
    - prawo jazdy kat. B
    - umiejętność poprawnego redagowania pism
    - proaktywność i zaangażowanie
    - umiejętność pracy pod presją czasu
    - umiejętność efektywnego rozwiązywania problemów
    - znajomość zasad savoir – vivre
    - duża samodzielność w działaniu
    - dokładność w działaniu
    - wysoki poziom kultury osobistej



    CV funkcjonalne to taki rodzaj dokumentu, w którym kandydat do pracy decyduje się na zaprezentowanie swoich zalet i doświadczeń bez zachowania chronologii. W CV funkcjonalnym kwestią priorytetową jest przedstawienie w jak najpełniejszym stopniu swych kompetencji, umiejętności i zdolności, które mogą okazać się poszukiwane przez potencjalnego pracodawcę. 



    Przygotowanie dobrego CV funkcjonalnego jest trudną i wymagającą sztuką, jeśli jednak kandydat do pracy jest przekonany, że posiada potrzebne na wybranym przez siebie kompetencje, a nie może ich w pełni zaprezentować w inny sposób, warto czasem podjąć próbę skonstruowania interesującego CV funkcjonalnego, które może zainteresować przyszłego pracodawcę.




    Taki rodzaj Curriculum Vitae może w zgrabny sposób zawoalować nieco brak potwierdzonego doświadczenia w danej dziedzinie, czy przerwy w zatrudnieniu, jednocześnie eksponując przydatne na danym stanowisku kompetencje i zdobyte umiejętności.

    Podsumowując, CV funkcjonalne pozwala osobom z niewielkim doświadczeniem w danej branży zaprezentować siebie z jak najlepszej strony i pokazać to co w nich najlepsze.

    Zatem, wybierz CV funkcjonalne jeśli uważasz, że to dobra droga, by pokazać co na prawdę potrafisz!





    Foto: foter


    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Praca marzeń

    Poradniki

    Ciekawostki